Нашата мила съседка Македония

Страница 1 от 4 1, 2, 3, 4  Next

Предишната тема Следващата тема Go down

Нашата мила съседка Македония

Писане  partizanin on Пон Ное 30, 2009 9:06 pm

Нека в тази тема да дискутираме въпроса относно нашата съседка Македония. Моето мнение е, че днешните "македонци" нямат нищо общо със някогашните, и Македония е една изкуствено създадена държава. Чакам някой инакомислещ, за да започнем дискусията.
partizanin

Брой мнения : 154
Registration date : 06.10.2009

Вижте профила на потребителя

Върнете се в началото Go down

Re: Нашата мила съседка Македония

Писане  Христо Радевски on Пон Ное 30, 2009 9:13 pm

Ами започни с Димитър Благоев, Георги Димитров и Никола Въпцаров! Македонците не съществуват само във главите на днешните шовинисти - туко тъй,обаче не може да се зачеркнат 2 милиона човека които се самонаричат така. Те - са също добри другари! Smile Ще ти дам и насока:

Кажи ми за коя родина става въпрос тук? България, или Македония?

Земя

Над мойта земя
в небето
опира
Пирин.

И мурите в буря
илинденски приказки пеят,
над Охрид лазура е
толкоз просторен и син,

а още надоле
е светлия бряг на Егея.
Спомням си само.
И ето нахлува кръвта

във сърцето, което
топи се от някаква нежност...

Моя страна! Моя прекрасна страна!...

Поена със кръв
и разлюляна
в метежи.
По Беласица телени мрежи...

Христо Радевски

Брой мнения : 124
Registration date : 14.10.2009
Местожителство : НРБ

Писане  Христо Радевски on Пон Ное 30, 2009 9:18 pm

Един от великите македонски комунисти и герой против бълагрската фашистка окупация: Таки Даскалот е убит през 1942 от фашистите.

Друг е Методи Антонов Ченто:

Уште на почетокот на бугарската окупација, на 26 април, Ченто добива покана да соработува со бугарските окупаторски власти. Тој ја одбива поканата и наместо тоа одбира да соработува со оние што се залагаат за ослободување на Македонија од нејзините нови окупатори. Неговата продавница за алкохол во Прилеп станува свртилиште на комунистите од градот, поради што бугарските власти во 1942 година го интернираат прво во селото Мелница, близу бугарско-турската граница, а потоа во логорот „Чучулигово“, Петричко (Пиринска Македонија).

По неговото ослободување од интернација, Главниот штаб на НОВ и ПОМ на 21 август 1943 година му испраќа писмо во кое го повикува да се приклучи на НОБ. Во септември на два пати се среќава со својот сограѓанин Кузман Јосифоски - Питу, кој успева да го убеди да се приклучи на НОБ.

---

Друг е Кузман Јосифовски - Питу

Кузман Јосифовски - Питу (Прилеп, 23 јуни 1915 - Скопје, 25 февруари 1944), е македонски комунист, еден од главните организатори на антифашистичкото движење (1938-1941) и на НОБ во Македонија (1941-1944). Поради својата неуморна народно-ослободителна дејност многу луѓе го нарекуваат Гоце Делчев на НОБ (Вториот Гоце Делчев).

В борбата против чудовището наречено велика България умират над 200 комунисти от Македония. Тези които оцеляват по късно биват убити от Титовистите които пък искаха да правят Велика Сърбия, под прикритието че уж ще направят братска федерация.

Христо Радевски

Писане  partizanin on Пон Ное 30, 2009 9:31 pm

Седят си двама македонци. По едно време единият казва:
-Абе, знаеш ли, че амерканците стъпиха на луната?
Другият вдига поглед в нощното небе и тъжно казва:
-Луно, Луно, свидна земя македонско! И тебе ли те окупираха?

Сега сериозно. С цитиране на вицове и стихотворения доникъде няма да стигнем. Аз не твърдя, че сред западните ни съседи няма свестни хора, а твърдя, че неправилно се смятат за потомци на Александър Македонски. А относно примерите за "македонци", умрели борещи се с/у България, ще ти кажа, че има хиляди загинали, борещи се ЗА фашизма, но това не означава, че каузата на фашизма е правилна. И всъщност точно сърбите, в лицето на Новакович стоят зад този цирк с име Македония. Пускането на "мухата" в главата на "македонците" е част от антибългарският план на Новакович за Велика сърбия, така както изселването на българите от Ниш. Хубаво си посочил, дейци против "Българската окупация", но защо не върнеш още лентата на историческите събития?
partizanin

Писане  Христо Радевски on Вто Дек 01, 2009 12:39 pm

Те, македонците, не са потомци на Александър, или поне не изцяло, но те СА македонци, тъй като се считат за такива. Разбира се че не одобрявам смешния им шовинизъм и македонизъм, но приемам тяхното самосъзнание... И в крайна сметка кого го е грижа за такива овехтели понятия като нация? И да върнем назад лентата ще се види че всички борби в Македония(ами че и в България) са били изключително социални. Социални са били исканията на Джумаиското възстание(днес Благоевград е част от българия), Охридко-дебърското въстание водено съвместно от НЯКОЛКО етноса(Българи, албанци, власи), Илинденското въстание... Новакович е великосръбски шовинист и е вреден, напълно си прав. А Българи в НИШ, или в Македония, или ако щеш и в България няма. Има само славяни, такива сме всички ние, а от "славните" прабългари дето ги тачат фашистите ни е останало само името. Така че Ниш и днес си е славянски, както в миналото, без значение сръбски или български... А и в крайна сметка границите един ден ще паднат и всички народи ще живеят като братя.

Христо Радевски

Писане  partizanin on Вто Дек 01, 2009 6:32 pm

Под наследници на Александър македонски не разбирай негов преки наследници, а наследници на неговия народ. Нали това е "версията". А и не съм съгласен, че славяните са претопили българите. Но не отричам, че нося и славянска кръв. Аз се гордея, че съм потомък и на двата народа. А това, че сме нямали нищо общо с пра-българите е теза, подкрепяна от други славянски народи (всъщност шовинисти, представители на тези народи), целящи да си припишат български заслуги, като например азбуката. Наистина не трябва да се подвеждаме по такива провокации на националистите, че видиш ли "пра-българите избили част от славяните, другите претопили и ние сме били най-чистите арийци", но не трябва да отиваме и в другата крайност. Наистина, няма значение от каква националност си, но историята не трябва да се изопачава. Историята трябва да се тълкува от гледна точка на материализма, а не историческите факти да се изопачават и нагаждат спрямо него Exclamation Тогава материализмът се превръща в своята противоположност, такова тълкуване на историята би допринесло само вреда.
partizanin

Писане  Христо Радевски on Вто Дек 01, 2009 7:12 pm

Историята не трябва да се изопачава, но въпреки това, точно това става. Аз не се гордея нито от славянска, нито от прабългарска или да речем от тракииска кръв. Аз се гордея че съм се родил човек, както всички останали на тази планета. А Българин? Това е някакво нелепо определение като "селянин", или "гражданин", като "православен" или "мюсюлманин" - много много ненужна пречка и заблуда.

Та наистина - кои с кого се е е**л през вековете не е важно, или кои кого е претопил. Да ние сме доказано славяни по език, по фолклор, по култура и по самосъзнание. И какво? Това е измамно. Точно както македонците са македонци. ДА - те са, но какво значение има.

Воините на Александър Македонски, по-лоши ли са от славяните на вожда Хацон, които обсажда Солун? Или пък гърците на Василий 2, са по-лоши от българите на самуил?

Това са воини... Воини, царе, патриарси, мрсъни интриги... ненужни тонове история. Ние сме комунисти за да градим бъдещето. И ако някой иска да се определя като македонец - то той Е такъв.

Христо Радевски

Писане  partizanin on Вто Дек 01, 2009 9:17 pm

Да, зависи какво се има предвид под "Македонец". Наистина има такава област, но няма такава националност. Ако някой се самоопределя като македонец, в смисъл, че е роден в тази област, то наистина бих се съгласил, че е такъв, както например някой може да се самоопредели като шоп. Но да твърдиш, че някой бил македонец, в смисъл на националност, това е все едно да кажеш, че някой е кипърец.

Воините на Александър Македонски, по-лоши ли са от славяните на вожда Хацон, които обсажда Солун? Или пък гърците на Василий 2, са по-лоши от българите на самуил?

Аз нямам нищо против македонците, темата я отворих, за да дискутираме дали те са отделна националност.

Да ние сме доказано славяни по език, по фолклор, по култура и по самосъзнание.

В българският език има както думи със славянски корени, така и думи с прабългарски корени.

А Българин? Това е някакво нелепо определение като "селянин", или "гражданин", като "православен" или "мюсюлманин" - много много ненужна пречка и заблуда.

Не мисля, че националната принадлежност е нелепо определение, или ненужна пречка и заблуда. Светът е хубав, когато е разнообразен, не когато всичко се слага под общ знаменател, когато всичко се унифицира. Ако изключим природата, красотата на света се състои именно в културните различия на отделните народи. Освен това, като казвам, че се гордея, че съм българин, не подценявам останалите народи. Ако се бях родил китаец, щях да се гордея, че съм китаец

ненужни тонове история

И тук не съм съгласен. Според мен човек трябва да знае поне малко история, особено историята на своя народ. Това, да нямаме предразсъдъци на национална основа и да не сме расисти е различно от това, да не се интересуваме от произхода си. Idea
partizanin

Писане  Христо Радевски on Вто Дек 01, 2009 9:28 pm

Естествено че македонците са отделна нация. За тях се говори като за отделни от елините, още от преди 2500 години: http://www.historyofmacedonia.org/AncientMacedonia/greeklie5.html Да се твърди обратното само напомпва "Мегали идеята" на гърците, които смятат че траки, македонци, илири... са просто елински племена. Което е неверно. Македоните са отделно племе.

В българският език има както думи със славянски корени, така и думи с прабългарски корени.

Мани, мани... Верно че има ако гледаме книжлетата на разни чалга-историци със съмнително научно звание. Но не забравяй че в българския език има също така гръцки, латински, френски, англииски, немски и какви ли не други думи, заети през различните епохи... Броя на прабългарските, е по-малък от броя на гръцките или турските думи. Това значи ли че сме повече турци, отколкото прабългари? И ако значи, усещаш ли колко нелепо е това.

Не виждам какво точно виждаш в определението българин че да се гордееш с него. ти сам казваш "ако се бях родил" - АМи именно една огромна случайност те е родила тука. Всъщност аз се гордея единствено от това че съм комунист. Другото е... пречка и заблуда, която винаги вреди на идеята... за Справка виж Венко Марковски, които от нацист, преминава метаморфозата до комунист, и после отново става фашист. Доста долна работа, и всичко заради етноса му...

Естествено че трябва да знаем историята, само за да се погрижим никога да не се повтаря. И да разбиваме нелепите теории на фашистите, които по презумция са вглъбени в историята.

Христо Радевски

Писане  partizanin on Вто Дек 01, 2009 10:01 pm

Христо Радевски написа:Естествено че македонците са отделна нация. За тях се говори като за отделни от елините, още от преди 2500 години: http://www.historyofmacedonia.org/AncientMacedonia/greeklie5.html Да се твърди обратното само напомпва "Мегали идеята" на гърците, които смятат че траки, македонци, илири... са просто елински племена. Което е неверно. Македоните са отделно племе.

Да, но точно това коментираме, че днешните македонци нямат нищо общо с тези, за които се отняся, линка който си цъкнал. А и между другото как ще обясниш това, че те говорят на нашия език, при положение, че в тях няма нито българска, нито славянска жилка (поне според твоите словоизлияния)

книжлетата на разни чалга-историци със съмнително научно звание
Не бих говорил така за сериозни научни трудове.

в българския език има също така гръцки, латински, френски, англииски, немски и какви ли не други думи, заети през различните епохи...
Ами да, има отделни исторически условия, кога главно са влизали в употреба заменките. Например гръцките и турските заемки са следствие на робствата (съответно византийско и турско), а френските, италианските, английските и т.н. са от съвременната история (след освобождението и може би малко преди него), когато млади българи получават образование на запад. (няма да коментирам компютърните термини, за тях е ясно). Но забележи една много важна подробност!!! Тук говорим за ЗАЕМКИ, които имат своя еквивалент на български!!! Например на "кюмур" българският еквивалент е "въглища". А аз имах предвид думи, които СА български

Защото е очевидна голямата разлика във езика, фолклора, бита на българите и останалите славяни. Защото повечето от интимните, битовите думи на днешните българи са от прабългарски произход - тате, бате, кака, леля, чичо, кум, момиче, момък, обич, хубав, щъ,......Днес, все още неофициално, се е наложило мнението, че около 40% от думите в съвременния български език са от прабългарски произход
http://www.math.bas.bg/~tabov/prb.htm

А ето и някои съответствия между думи със славянски корен и думи с прабългарски корен
http://groznijat.tripod.com/b_lang/bl_double.html

Ако се усъмниш в истинността на последната таблица, можеш да си преведеш въпросната дума на други славянски езици. Например на руски "крак" е "нога", като "нога" се използва и в някои български диалекти. "камък" на руски е "камен", което е почти същото. Това обаче съществено се отличава от "плоча". Ако искаш продължавай и за другите.
partizanin

Писане  Христо Радевски on Сря Дек 02, 2009 9:38 am

в тях няма нито българска, нито славянска жилка (
Естествено че македонците са славяни. Нещо не си ме разбрал. Но също така е естествено тези днешни македонци да са наследници на старите македонци. Няма нищо невярно в двете. Но БЪЛГАРСКА кръв няма дори в днешните българи - както знаеш прабългарите са тюрко-монголци, а такива хора у нас почти липсват. Няма как тюркски народ да ни е в кръвта и да не си личи... а както виждаш не личи - следователно нямаме от прабългарската кръв.

Не бих говорил така за сериозни научни трудове.
Е... отиди на рафта история на някоя книжарница, и виж че пет от всеки десет книги са писани от хора любители като Петър Добрев или Асен Чилингиров.... Смешни са, и си нямат понятие от това за което говорят. Не стига другото, ами разпалват долни националистически страсти, с разни лъжливи твърдения от сорта на "ние сме най-великите" и прочие.

Що се отнася до думите - купи си речник на чуждите думи и започни да броиш. Ще установиш че са около десет хиляди, при общ езиков ресурс на езика от 40 000-50 000 думи. Тоест всяка четвърта дума която сме ползвали не е славянска. При това положение разни думички като Бъбрек, Тояга или там квито ги твърдят че са "прабългарски" просто не могат числово да окажат влияние.

освен това - прабългарските думи също са ЗАЕМКИ в славянският ни език. Ти сам каза че са двоини... А тея сайтове за история до един са на разни националисти.

Христо Радевски

Писане  partizanin on Сря Дек 02, 2009 10:01 am

купи си речник на чуждите думи и започни да броиш. Ще установиш че са около десет хиляди, при общ езиков ресурс на езика от 40 000-50 000 думи. Тоест всяка четвърта дума която сме ползвали не е славянска. При това положение разни думички като Бъбрек, Тояга или там квито ги твърдят че са "прабългарски" просто не могат числово да окажат влияние.
Нали се сещаш, че в речника има само книжовните думи, а за пълен анализ на езика ти трябват и диалектните форми. Следователно такъв род анализ не би бил правдоподобен. Освен това прабългарските думи не са заемки Idea , не знам как ти хрумна. И ако според теб в жилите ни няма прабългарска жилка, ще те питам един въпрос: Кога точно е изчезнала тази българска жилка, или ще кажеш, че нея никога не я е имало? Прочети малко и тогава пиши Idea
partizanin

Писане  Христо Радевски on Сря Дек 02, 2009 10:48 am

Славяните идват на балканите преди прабългарите, и са стотици пъти по многоброини от онази малка спретната орда на Аспарух, която я е имала 10 000 воиници, я не, предвид че днес в България няма тюркски изглеждащи хора. Именно затова прабългарските думи са заемки в нашия славянски език.

Христо Радевски

Писане  partizanin on Сря Дек 02, 2009 10:57 am

Славяните идват на балканите преди прабългарите, и са стотици пъти по многоброини от онази малка спретната орда на Аспарух, която я е имала 10 000 воиници, я не, предвид че днес в България няма тюркски изглеждащи хора. Именно затова прабългарските думи са заемки в нашия славянски език.
Една проста сметка. стотици умножено по 10 000 е равно на милиони т.е. Славяните по българските земи са били милиони?!?!
Човек, излез малко и се разходи по улицата, запознай се с повече хора, попътувай малко из страната. Съвременния български народ не прилича на типичните славяни, нито на типичните прабългари, защото е смесица и от двете. Та нали като дойдат руснаците по нашето китно черноморие си личат от километри.
А това дали една дума е заемка или не, не се определя от това кои племена са били повече Idea
partizanin

Писане  Христо Радевски on Сря Дек 02, 2009 11:03 am

Има три групи славяни - Южни, източни и западни. Разбира се че руснаците ще се различават от нас тъй като те са западни славяни, но ние сме Южни славяни, заедно със сърби, хървати, словенци, македонци, черногорци... Но както и преди казах - това е без значение. Важното е че сме комунисти, или поне това е важно за мене. Другото е безсмислица... Нямаше да има разлика за мен ако бях тюркско-изглеждащ прабългарин, или пък арабин, негър, саксонец, германец, швед, индиец.... Все сме хора.

Христо Радевски

Писане  partizanin on Сря Дек 02, 2009 11:08 am

Христо Радевски написа: това е без значение. Важното е че сме комунисти, и Другото е безсмислица... Нямаше да има разлика за мен ако бях тюркско-изглеждащ прабългарин, или пък арабин, негър, саксонец, германец, швед, индиец.... Все сме хора.

Никой не го отрича.
partizanin

Писане  Христо Радевски on Съб Дек 05, 2009 3:20 pm

Струмица. С тържествено събрание снощи в град Струмица /Македония/ бе отбелязана 100-годишнината от раждането на „македонския поет и революционер” Никола Йонков Вапцаров, съобщава македонската телевизия А1.„Поезията на Вапцаров е поезия на истината, на живота на македонския народ и на родината Македония. Той е един от организаторите на Македонския литературен кръжок в София, който представлява една от най-забележителните прояви в литературната приемственост и в развитието на македонското национално съзнание”, се казва в текста на А1.
„Никола Йонков Вапцаров е толкова грандиозна личност за нас, а се оказва, че не е само за нас, че не е само за съседите, а и в много по-широк световен план” казал Георги Сталев, писател.
Македонската телевизия отбелязва, че „Вапцаров е роден през 1909 г. в Банско, Пиринска Македония, а е разстрелян от българските фашисти през 1942 г.”.

http://focus-news.net/?id=n1310487

Христо Радевски

Писане  partizanin on Пон Дек 07, 2009 7:43 pm

Грешен раздел. Вж. тук А иначе да чепиш информация от "македонски" източници относно тази тема, е все едно аз да ползвам информация от сайта на БНС, в смисъл, че там като цяло източниците са политизирани и ненадеждни.
partizanin

Писане  Христо Радевски on Вто Дек 08, 2009 12:18 pm

Teмата за 100 години въпцаров е пусната едва след като пуснах тази новина. Ако модератор иска, да я премести. Иначе източника си казва истината в случая. С кое не си съгласен.

Христо Радевски

Писане  sasho_16 on Сря Дек 16, 2009 11:23 am

Радевски срам ме е от такива другари като теб, защо не ми дадеш безпорни доказателства за съществуване на Македонски етнос, дядото Благоев е българин, както и Никола Вапцаров, Ченто и другите дейци!Македонци е географско понятие, не етническо.Върху българите през 19 и 20 век се е водила политика на етническо и социално унищожение за което пише Ботев, нормално е след като даден народ всячески е подложен на терор и въоръжена пропаганда да се отрече от корена си това е масата, а отделните случаи на съпротива ако не ти е известно, точно Ченто е пратен в Голи Оток, заради българското си самосъзнание Exclamation

sasho_16

Брой мнения : 7
Registration date : 15.12.2009
Местожителство : София, НРБ

Писане  Христо Радевски on Сря Дек 16, 2009 11:41 am

Не избивай на фашизъм. Дядо Благоев много добре сам е казал какъв е, и мисля че той има това право. Не можем и не трябва да вменяваме чуждо самосъзнание на никой народ. Корена е без значение. И аз се отричам от него!

Аз не съм българин! Аз съм комунист, роден в България...

Христо Радевски

Писане  sasho_16 on Сря Дек 16, 2009 11:55 am

хахахах а бе ти да не пиеш спирт, аз съм български комунист и си обичам Родината!Това не е фашизъм, това са исторически факти, твоето е фашизъм, да подкрепяш великосръбската шовинистична теория на Новакович, мисля че си сбъркан човек.

sasho_16

Брой мнения : 7
Registration date : 15.12.2009
Местожителство : София, НРБ

Писане  Христо Радевски on Сря Дек 16, 2009 2:51 pm

Не подкрепям никой шовинизъм, било то сръбския, но не подкрепям и българския шовинизъм, срещу които толкова са се борели всички народни герой.

Христо Радевски

Писане  partizanin on Сря Дек 16, 2009 6:10 pm

Не подкрепяш ничий шовинизъм, но изопачаваш историческите факти. Да не би самият ти да си от Македония, та толкова упорито подкрепяш тази теза?
partizanin

Писане  remsist on Чет Дек 17, 2009 7:21 pm

По тази тема виждам, че вече доста сте изписали. И аз ще гледам да подготвя нещо по този сложен въпрос. Христо Радевски е хубаво да пусне, ако има под ръка, какво е казал Г.Димитров на 5 конгрес на БКП (1948), да видим какво ще кажат тогава неговите опоненти Idea
remsist

Брой мнения : 1136
Registration date : 06.08.2008

Вижте профила на потребителя http://www.septemvri23.com

Писане  Sponsored content

Sponsored content

Страница 1 от 4 1, 2, 3, 4  Next

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото